78 ROKOV OD SMRTI GAŠPARA MELICHÁRA

Dnes (utorok, 20. septembra 2022) si členovia občianskeho združenia ProKultura Šenkvice – Renáta Fabiankovičová a Martin Lukáč – uctili zapálením sviečky a tichou spomienkou pamiatku Gašpara Melichára – jediného Šenkvičana, padlého v bojoch Slovenského národného povstania.

Život Gašpara Melichára sa uzavrel 20. septembra 1944 neďaleko turčianskej obce Sučany (pri Martine), kde sa stal obeťou paľby neďalekej fašistickej jednotky. Jeho pamiatka je výpovedná o to viac v aktuálnom období – vážme si slobodu a nepodliehajme akejkoľvek totalite či násiliu.

Telo Gašpara Melichára spočinulo medzi ostatnými padlými partizánmi a povstaleckými vojakmi, pochovanými na Cintoríne Hrdinov Slovenského národného povstania (známejšom pod názvom ,,Partizánsky cintorín“) v Martine. Teda v meste, kde boli boje spolu so Strečnianskym priesmykom najkrutejšie a najfatálnejšie…

Tohtoročná spomienka bola o to smutnejšou, že sa prvýkrát odohrala bez našej nenahraditeľnej a pred polrokom zosnulej členky Petronely ,,Babule“ Brunovskej. Idúc od Melichárovho symbolického hrobu na Dolnom cintoríne sa preto pristavili aj pri jej neďalekom mieste posledného odpočinku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *